20 czerwca 2024
Poznajcie Beatę Czekańską - naszą HR Manager ARYZTA w Strzegomiu!

20 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Pracownika Działu HR. Z tej okazji pragniemy przedstawić Wam Beatę Czekańską pełniącą rolę HR Managera w naszej najmłodszej, a zarazem największej piekarni ARYZTA Polska w Strzegomiu.

Beata, na początek powiedz nam co zainspirowało Cię do podjęcia pracy w Dziale HR?

Praca z ludźmi od zawsze była dla mnie największą inspiracją. Szczególne zainteresowanie wzbudzało we mnie aktywne pomaganie pracownikom w budowaniu karier oraz planowaniu ich rozwoju. W Dziale HR przez cały cykl życia pracownika w organizacji to właśnie człowiek jest na pierwszym miejscu, począwszy od momentu rekrutacji i rozpoczęcia zatrudnienia, aż do zakończenia współpracy.

Co na początku było dla Ciebie największym zaskoczeniem w ARYZTA?

Przed rozpoczęciem pracy w ARYZTA otrzymałam skierowanie na badanie medycyny pracy. Okazało się, że jednym z wymienionych czynników niebezpiecznych na moim stanowisku była praca na wysokości powyżej 3m. Razem z lekarzem zastanawialiśmy się jaki ma to związek z pracą HR-owca. Jedną z opcji jakie rozważaliśmy były wysokie szafy na akta, do których dostęp możliwy byłby tylko po drabinie. 

Czy potrafisz wskazać które elementy Twojej codziennej pracy przynoszą Ci najwięcej satysfakcji?

Jednym z największych motywatorów jest rozwiązywanie różnego rodzaju problemów personalnych oraz wdrażanie skutecznych rozwiązań. Dużo satysfakcji przynoszą również wspaniałe relacje zbudowane na zaufaniu, którego zdobycie nieraz wymaga długotrwałego procesu. 

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Jakie zmiany w HR uważasz za te najbardziej korzystne, a które z nich stanowią dla Ciebie największe wyzwanie?

Ogromnym skokiem naprzód jest digitalizacja i automatyzacja procesów w HR. W znaczący sposób usprawniło nam to wiele działań administracyjnych, a także rekrutację czy zarządzanie danymi. Korzystną zmianą jaką obserwuję w wielu firmach jest również wprowadzanie elastycznego czasu pracy. Taka forma zatrudnienia wpływa bezpośrednio na wzrost zadowolenia pracowników, wzmacniając równowagę pomiędzy ich życiem prywatnym i zawodowym.

Obecnie największym wyzwaniem jakie dostrzegam jest integracja różnych pokoleń w dużej grupie pracowników. Praktycznie każda generacja kieruje się w życiu zupełnie innymi wartościami. Każde pokolenie ma również swoje, odmienne oczekiwania wobec pracodawcy. My jako HR staramy się zawsze znajdować takie rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla obydwu stron.

Zarządzanie zasobami ludzkimi to nie lada wyzwanie. Najlepszy kandydat do pracy w HR, to osoba która…

… jest dociekliwa i potrafi dotrzeć do prawdziwych potrzeb pracownika. Kandydat do pracy w HR powinien posiadać także umiejętność dostosowywania się do różnych sytuacji. W zależności od okoliczności czasami wymagane będzie od nas wsparcie, innym razem jednak przekierowanie pracownika na właściwe tory i zmotywowanie go do działania.
 
Jakich wskazówek udzieliłabyś osobom, które planują rozpocząć pracę w Dziale HR?

Rozpoczynając pracę w HR dobrze jest być otwartym na ciągły rozwój, naukę oraz poznawanie nowych trendów. Zamykanie się na jeden, „sprawdzony” schemat działania nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto również dążyć do budowania silnych relacji zawodowych. Cierpliwość, ale również komunikatywność i empatia to cechy, które pomogą każdemu HR-owcowi skutecznie realizować zadania każdego dnia.

 

Beata, jesteśmy dumni, że jesteś razem z nami! To właśnie dzięki takim menadżerom ARYZTA może rozwijać się dynamicznie, dbając o najwyższe standardy pracy i zadowolenie naszych pracowników. Życzymy Ci dalszych sukcesów i satysfakcji z pełnionych obowiązków!