4 marca 2024
Poznajcie Inżynierów Procesu ARYZTA ze Strzegomia
Poznajcie nasz zespół Inżynierów Procesu ze Strzegomia. Tworzą go: Ilona Ryszawa, Bartłomiej Czechowski oraz Dawid Lodkowski, którzy 4 marca – w Światowy Dzień Inżyniera - zgodzili się odpowiedzieć nam na kilka pytań:
 
Moi Drodzy, praca inżyniera większości z nas kojarzy się przede wszystkim z branżą budowlaną. Czy możecie przybliżyć nam na czym polegają obowiązki Inżyniera Procesu w ARYZTA?
 
Przede wszystkim polegają one na aktywnym udziale w ciągłym doskonaleniu procesu produkcyjnego. Na co dzień zajmujemy się między innymi analizą danych procesowych, parametryzacją procesu, tworzeniem dokumentacji czy rozwiązywaniem problemów produkcyjnych. Najbardziej podoba nam się różnorodność wykonywanych zadań i brak monotonii – pracujemy zarówno przy komputerze, jak i bezpośrednio przy linii produkcyjnej.
 
Umiejętności techniczne, interpersonalne czy może te związane z zarządzaniem projektem? Które z nich uważacie za kluczowe w Waszym obszarze pracy?
 
W inżynierii procesu niezwykle ważne jest łączenie ze sobą różnych umiejętności. Znajomość technologii, a także umiejętność projektowania i optymalizacji procesów to podstawa. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza wiedza techniczna nie wystarczy bez efektywnej komunikacji z innymi działami, klientami czy dostawcami. Praca Inżyniera Procesu wymaga niejako koordynacji działań wielu zespołów oraz prawidłowego rozumienia ich potrzeb. Według nas wszystkie wymienione wartości są bardzo ważne. W zależności od kontekstu, stanowiska oraz specyfiki projektu, każda z nich może odgrywać kluczową rolę. 
 
Co na co dzień przynosi Wam najwięcej satysfakcji z pracy?
 
Dużo satysfakcji z pewnością daje nam możliwość wprowadzania zmian oraz innowacyjnych rozwiązań. Usprawniając pewne procesy mamy realny wpływ na jakość produktu, bezpieczeństwo pracy, wydajność czy ochronę środowiska. Jest to nie tylko ekscytujące, ale daje nam również poczucie, że dzięki naszej pracy zmieniamy coś na lepsze. Codziennym motorem napędowym jest także nasz aktywny udział przy rozwiązywaniu problemów. Z każdym kolejnym wyzwaniem podnosimy swoją wiedzę i umiejętności, co jest bardzo motywujące. W naszej branży tak naprawdę nigdy nie przestajesz się uczyć. Ciągły rozwój i możliwość nauki napędzają nas każdego dnia.
 
Jakich wskazówek udzielilibyście młodym kandydatom do pracy na stanowisku Inżyniera Procesu?
 
 1. Rozwijaj umiejętności analityczne korzystając z dostępnych narzędzi. Prawidłowa identyfikacja źródeł problemu oraz wdrażanie skutecznych działań są kluczem do sukcesu.
 2. Pracuj nad efektywną komunikacją. Pomoże Ci ona podczas codziennych relacji z zespołem jak również przy prezentowaniu Twoich rozwiązań i raportowaniu wyników. 
 3. Bądź elastyczny i otwarty na naukę. Branża inżynierii procesowej stale się rozwija. Gotowość do adaptacji nowych technologii, metod i najlepszych praktyk jest bardzo ważna. 
 4. Dbaj o jakość i zwracaj uwagę na szczegóły. Inżynieria procesowa bardzo często opiera się na detalach. Ważne jest abyś w swojej pracy był dokładny i skrupulatny.
 5. Naukę zdobywaj od profesjonalistów. Staraj się budować relacje z prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie. Korzystaj z ich wiedzy i doświadczenia, zdobywając cenne wskazówki na twojej ścieżce rozwoju.
 
Czy w obszarze inżynierii produkcji przewidujecie jakieś nowe kierunki działań lub wyzwania, które będą istotne dla przyszłych pokoleń?
 
Inżynieria procesu w zakładach produkcyjnych jest bardzo dynamiczna . Przyszłość w tym obszarze jest pełna możliwości, ale niesie ze sobą również pewne wyzwania. Obecnie obserwujemy kilka trendów, które w niedługiej perspektywie czasu mogą mieć duże znaczenie:
 • Automatyzacja i robotyzacja – Rosnące wykorzystanie robotów i systemów automatyzacji w produkcji będzie kontynuowane, prowadząc do bardziej efektywnych i precyzyjnych procesów produkcyjnych.
 • Technologie przemysłowe 4.0 – Przemysłowa rewolucja cyfrowa będzie miała coraz większy wpływ na zakłady produkcyjne integrując Internet, sztuczną inteligencję, analizę danych i inne zaawansowane technologie w celu optymalizacji procesów produkcyjnych i zarządzania nimi. 
 • Zrównoważony rozwój – Znaczenie zrównoważonej produkcji z roku na rok wzrasta, co wymaga minimalizacji wpływu na środowisko oraz efektywnego wykorzystania zasobów. 
 • Cyfrowa transformacja – Przejście od tradycyjnych procesów papierowych do w pełni zautomatyzowanych i cyfrowych systemów zarządzania. 
 • Personalizacja produkcji – Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na produkty spersonalizowane, zakłady produkcyjne będą musiały dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku poprzez elastyczne i zrównoważone procesy produkcyjne, co tworzy nowe wyzwania dla kolejnych pokoleń inżynierów procesu w zakresie projektowania systemów produkcyjnych. 
 
Czy nowe technologie (w tym sztuczna inteligencja) mają Waszym zdaniem potencjał w obszarach inżynierii procesu?
 
Zdecydowanie tak. Nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja, mają ogromny potencjał w obszarze inżynierii procesu pomagając w poprawie efektywności, wydajności i jakości produkcji poprzez analizę danych, automatyzację procesów i optymalizację decyzji. Należy jednak pamiętać, że równie ważne będzie także odpowiednie dostosowywanie i nadzorowanie tych systemów, aby zapewnić ich skuteczne działanie i uniknąć ewentualnych błędów.
 
Sztuczna inteligencja w naszych obszarach pracy może być wykorzystywana między innymi do:
 • prognozowania i optymalizacji procesów,
 • diagnostyki i monitorowanie stanu technicznego maszyn, 
 • automatyzacji procesów decyzyjnych, 
 • optymalizacji energetycznej,
 • projektowania i symulacji procesów produkcyjnych. 
 
Na koniec powiedzcie nam, który produkt ARYZTA to Wasz ulubiony? Jeżeli moglibyście zostać produktem ARYZTA to jakim? 
 
• Ilona - W tym roku mija 11 lat od kiedy pracuję w ARYZTA na linii BUN. W moim sercu na zawsze już ulubionymi produktami pozostaną właśnie bułki z tej linii.
• Bartek - Mój ulubiony produkt to zdecydowanie bułka Cheese and Bacon. To staranne połączenie wysokiej jakości składników, niezwykle kusząca tekstura i aromat wzbudzający apetyt od pierwszego wejrzenia. Połączenie serowego bogactwa z intensywnym smakiem boczku jest dla mnie wyjątkowym wyborem.
• Dawid - Pracuję na linii Rademaker od początku jej powstania, dlatego Croissant ma dla mnie szczególne, wręcz sentymentalne znaczenie. Wariant z 21% zawartością masła jest w mojej opinii najsmaczniejszym produktem, jaki wypływa z naszej piekarni. Większa ilość masła, którą oferuje ta receptura dodaje mu tylko bogactwa smaku i delikatności. Croissant może być spożywany samodzielnie jako lekka przekąska, a także jako dodatek do słodkiego lub wytrawnego posiłku, co czyni go wyrobem wszechstronnym i uniwersalnym.
 
 
Ilona, Bartek, Dawid – to ogromna przyjemność mieć na swoim pokładzie takich ekspertów jak Wy! Wasza pasja, profesjonalizm i zaangażowanie są prawdziwą inspiracją dla nas wszystkich. Wielkie DZIĘKI! Życzymy Wam dalszych sukcesów zawodowych, nieustającej motywacji oraz samych ciekawych wyzwań i projektów inżynieryjnych w ARYZTA Polska!